Zamiennik przekaźnika JQX-29

JQX-29F-A JQX 29 F A

 

Widoczny obok przekaźnik JQX-29F stosowany jest m.in. w płytach sterujących migomatów PowerMat.

Jest trudno dostępny jako pojedynczy element zamienny, a jeśli już uda się go znaleźć - bywa kosztowny.

Dlatego przygotowaliśmy ofertę jego zamiennika.

Dostępne są dwa warianty opisane poniżej:

Przekaźnik firmy FINDER.

Zdecydowanie wyższa "półka" niż model JQX. Rozstaw wyprowadzeń w przybliżeniu zgodny z modelem JQX-29.

Nie wymaga dużych przeróbek, wszystko widoczne na fotografiach poniżej.

Cena - 60 zł / szt

 

Zamiennik z płytką - adapterem.

Rozstaw wyprowadzeń w 100% zgodny z modelem JQX-29.

Nie wymaga żadnych przeróbek, poza wylutowaniem starego przekaźnika - zgodnie z opisem niżej - wszystko widoczne na fotografiach.

Cena - 30 zł / szt

 

Jest to standardowy - ogólnodostępny w handlu przekaźnik, wraz z płytką - adapterem - i kołkami lutowniczymi.

Wyrób ten idealnie pasuje w miejsce przekaźnika JQX-29. Wystarczy wylutować stary i wlutować nowy.

Dodatkową zaletą jest to że później - w razie kolejnego zużycia przekaźnika - wymieniamy już sam przekaźnik - łatwo dostępny w handlu i tani...

Instrukcja montażu

Moduł zastępczy przekaźnika JQX-29

Moduł zastępuje uszkodzony przekaźnik JQX-29. Proszę się nie przerażać różnicą w gabarytach. Rozmiar przekaźnika JQX – chińskiej produkcji – jest raczej „na pokaz”. Przekaźnik który zastosowaliśmy w module zastępczym to bardzo dobrej klasy przekaźnik – stosujemy je w płytach – zamiennikach – naszej produkcji, jest to element trwały i bardzo dobrej jakości. Oczywiście – jak każdy przekaźnik – tak i ten – kiedyś ulegnie zużyciu, ale sam przekaźnik nie jest kosztowny – a potrzebny „adapter” w postaci płytki już Państwo posiadają, więc w przyszłości w razie awarii wystarczy wymienić sam przekaźnik (dostępny u nas lub w wielu sklepach z częściami elektronicznymi).

Bardzo istotną rzeczą jest poprawne zamontowanie przekaźnika.

Oczywiście – rozstaw pinów jest zgodny z oryginałem – należy jednak zastosować się do wskazówek poniżej. Płytka drukowana w której zamontowany jest Państwa przekaźnik JQX to płyta dwustronnie drukowana z tzw. „przelotkami”. Podczas demontażu starego – uszkodzonego przekaźnika należy BEZWZGLĘDNIE odessać całą cynę z pul lutowniczych, tak aby przekaźnik „wyszedł” z płytki sam bez użycia siły. Wyrywanie przekaźnika na siłę spowoduje uszkodzenie (wyrwanie) „przelotki” jaka znajduje się w otworze lutowniczym i łączy górną oraz dolną warstwę druku. W takim wypadku po wlutowaniu nowego przekaźnika płyta nadal może nie pracować.

Dlatego do wykonania operacji niezbędna jest mocna lutownica i odsysacz do cyny. Stary przekaźnik i tak już to niczego się nie przyda więc nie należy na niego zwracać uwagi, ważne aby dobrze rozgrzać pola lutownicze i odessać całą cynę.

Po wyjęciu przekaźnika wstawiamy moduł – zamiennik – ale nie należy go montować „na zero” – bezpośrednio na płytce, ale z odstępem – tak aby było około 5 mm luzu między płytkami. Dzięki temu będzie można zlutować pola lutownicze i ścieżki z obu stron płytki – czyli od dolnej i górnej strony.

 

 

Powrót do strony głównej