Ostatnia aktualizacja - 30-XI-2017

 

Elektronika  do spawarek

W ofercie:

- Jonizator HF - układ bezdotykowego zapalania łuku elektrycznego - 100 zł

- System Hot-Start / Anti-Stick - 89 zł

W ofercie również regulatory prądu do spawarek 230V, 400V, oraz do 3-fazowych, regulatory tyrystorowe do spawarek i migomatów

 

Jonizator HF - układ bezdotykowego zapalania łuku elektrycznego

Układ wysokonapięciowego zapalania łuku elektrycznego - inaczej zwany JONIZATOREM ŁUKU, znany z drogich konstrukcji spawarek, teraz możesz mieć za niewielkie pieniądze.
Układ podwyższa napięcie pomiędzy elektrodą a podłożem o 600 - 1200V (można wybrać w zależności od potrzeb). Wystarczy zbliżyć końcówkę elektrody do spawanego materiału, a natychmiast zapala się łuk - tak jakbyśmy już spawali... Po zapaleniu łuku napięcie pomiędzy elektrodą a podłożem jest niezmienione, po zgaszeniu łuku napięcie podnosi się. Dzięki temu poprawia się także stabilność łuku - łuk nie gaśnie z byle powodu...
Moduł jest konstrukcją uniwersalną, która może pracować z dowolnym urządzeniem spawalniczym (spawarką, TIG-iem, migomatem), bez względu na to, czy jest to urządzenie stałoprądowe, zmiennoprądowe, czy ma lub nie ma regulacji prądu spawania. Układ jest absolutnie niezależny. Włączany w szereg spawalniczego obwodu dużej mocy, dostarcza wysokiego napięcia o małym natężeniu prądu, dla łatwego zapalenia łuku. Po zapaleniu łuku działanie układu zanika ze względu na jego małą moc, przy osłabieniu łuku lub jego zaniku układ ponownie dostarcza wysokiego napięcia.

Dodatkowo - układ poprawia stabilność spawania prądem przemiennym, dostarczając prąd podtrzymujący łuk w chwilach przejścia sinusoidy przez zero.Moduł kosztuje 100 zł brutto. Do tego należy dokupić we własnym zakresie 2 transformatory 10VA o napięciu wyjściowym 12-20V oraz wykonać proste uzwojenie (kilkanaście zwojów) na rdzeniu ferrytowym na przykład. Ze starego trafopowielacza.
Celowo nie sprzedajemy tych transformatorów w zestawie, aby obniżyć cenę - często takie transformatory leżą gdzieś w domu albo w garażu i są bezużyteczne - a można zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych.
Szczegółowe parametry transformatorów i dane n/t uzwojenia znajdują się w dokumentacji dołączonej do układu. Na życzenie możemy również w/w transformatory sprzedać łącznie z modułem.

 

 

Zdjęcia przedmiotu

kliknij, aby powiększyć
 

Jonizator HF - instrukcja podłączenia i obsługi

 

System Hot-Start / Anti-Stick

Efekt Hot-Start jest to chwilowe zwiększenie prądu spawania celem ułatwienia zajarzenia łuku elektrycznego oraz wstępnego - mocniejszego - podgrzania materiału spawanego w początkowym procesie spawania. Układ w stanie spoczynkowym ustawia większy prąd spawania, w momencie zajarzenia łuku zaczyna odliczać czas - po upłynięciu nastawionego czasu układ redukuje prąd do normalnego prądu spawania. Po zgaszeniu łuku (przerwaniu spawania) - przełącza znów na większy prąd i czeka na rozpoczęcie spawania, aby całą procedurę powtórzyć.

Efekt Anti-Stick jest to redukowanie prądu do minimalnej wartości w przypadku zwarcia elektrody do masy. Układ mierzy napięcie między elektrodą a masą, jeżeli napięcie spadnie poniżej 5V - po upływie około 0,5 sekundy redukuje prąd do minimalnej wartości, dzięki temu elektroda nie nagrzewa się do czerwoności, nie skleja / zgrzewa się z podłożem, jej oderwanie jest bardzo łatwe, nie ma ponadto rozbłysków łuku elektrycznego przy jej odrywaniu. Po oderwaniu elektrody od masy i upływie 1 sekundy urządzenie przechodzi w tryb normalnej pracy - ustawiając żądany prąd spawania.

Płytkę można zastosować w dowolnej spawarce posiadającej płynną regulacje potencjometrem. Jedynie w przypadku spawarek przystosowanych do pracy w trudnych warunkach, które posiadają zabezpieczenie przed porażeniem, polegające na zredukowaniu napięcia biegu jałowego spawarki poniżej 24V układ nie będzie działał prawidłowo, ale tego typu spawarki zazwyczaj mają już wbudowany hot start i anti stick. Aby mieć pewność - należy sprawdzić napięcie biegu jałowego spawarki między zaciskiem masy i elektrody - jeśli jest wyższe niż 45-50V wszystko będzie dobrze działać.

Jeśli spawarka nie ma elektronicznej regulacji lub ma tylko regulację mechaniczną - aby zamontować tą płytkę należy jednocześnie zamontować układ elektronicznej regulacji prądu, np. naszej produkcji.

 

kliknij, aby powiększyćZdjęcia przedmiotu


Hot-Start / Anti-Stick - instrukcja podłączenia i obsługi

 

DesignOffice FPHU

telefon 692 588 688 (+48 692 588 688)

e-mail: biuro@migomatserwis.pl

www.regulatorytyrystorowe.pl

 Powrót do strony głównej